Telefon Takip Programı Nasıl Anlaşılır?

Telefon Takip Programı Nasıl Anlaşılır?

Telefon takip programı, yüklendiği telefondaki bütün bilgileri alma ve yapılan işlemleri takip etme özelliğine sahiptir. Bu yazılım sayesinde insanlar eşlerini, çocuklarını ve çalışanlarını anlık olarak izleyebilir. Sevdiklerinizin gün içinde nerede olduklarını ve kimlerle iletişim olduklarını bu yazılımla takip edebilirsiniz. Benzer durum sizin için de geçerli. Başka birileri de sizin telefonunuzu takip ediyor olabilir. Peki, telefon takip programı nasıl anlaşılır?

Telefon takip yazılımı, sadece Android sistemlere yüklenir. Kurulumdan hemen sonra kendisini arka plana atar ve arka planda çalışır. Bu özellikleri ile dışarıdan bakıldığında kesinlikle anlaşılmaz. Ancak bu alanda profesyonel ve deneyimli olan bilişim uzmanlarının böyle bir yazılımı fark etmesi mümkündür.

Cep Telefonu İzlendiğini Nasıl Anlarım?

Cep telefonu takip yöntemleri içerisinde farklı türden yazılımlar var. Bunların başında gelen Spy Kontrol, kendisini gizleme konusunda oldukça başarılı. Arka planda, herhangi bir bildirim vermeden çalışır ve beklentileri fazlasıyla karşılar. Üstelik uygulama listesinde dahi gözükmez. Dolayısıyla da yapılacak detaylı inceleme sonucunda bile, bu alanda uzman olmayan kişiler tarafından fark edilmez.

Casus yazılımlar, kendilerini gizleme konusunda başarılı olsalar da, nihayetinde birer uygulamadır. Bundan dolayı dikkatiniz sayesinde telefonunuzda yüklü olan bir yazılım var ise bunun verdiği işaretleri anlayabilirsiniz. Takip etmeniz gereken işaretlerden bazıları şunlardır:

  • Herhangi bir değişim olmamasına karşın telefonunuzun şarjının artık daha çabuk bitmesi, arka planda çalışan bir uygulamaya işarettir.
  • Telefonunuz gereksiz yere ısınıyor ve donanım açısından bir sorunu yok ise buna neden olan bir uygulama olabilir.
  • İnternet kullanımınızın anlamsız bir şekilde artması da bir diğer işarettir.

Burada bahsedilen işaretler, kesin olarak telefonunuzda casus yazılım olduğunu göstermez. Farklı nedenlere bağlı olarak da ilgili işaretler ortaya çıkabilir. Ancak bunların casus yazılım nedeniyle de ortaya çıkmış olabileceği göz ardı edilmemelidir.

Telefona Uzaktan Casus Yazılım Yüklenir Mi?

Casus yazılım kurulumu, son derece kolaydır. Sadece 5 dakika süren bu işlemi, hemen herkes yapabilir. Kurulumda zorlananlar, videolu anlatımlardan yardım alabilir. Peki, kurulum uzaktan yapılabilir mi?

Telefon takip programı, uzaktan yapılamaz. Arama, SMS, Whatsapp veya daha farklı bir yöntem kullanılarak yazılımın uzaktan yüklenmesi söz konusu dahi değildir. Piyasada bu şekilde kurulum yapıldığını iddia eden bazı uygulamalar var. Ancak böyle bir işlem ne teknolojik ne de mantıken mümkün. Dolayısıyla bahsedilen türden reklam yapanların temel amacı dolandırıcılıktır. Böyle uygulama ve yazılımlardan kesinlikle uzak durulmalıdır.

Telefon dinleme programı kurulumu için hedef mobil cihazın fiziki olarak ele geçirilmesi gerekiyor. Telefonla sadece 5 dakika baş başa kalarak kurulum yapılabilir. Ancak fiziki olarak ele alınmayan bir telefona uzaktan kurulum yapılması kesinlikle mümkün değildir.

Telefonda Casus Yazılım Nasıl Temizlenir?

Telefonunda casus yazılım olduğunu düşünenler, bunun nasıl temizleneceğini merak eder. Öncelikle mobil cihazlarda kurulu olan uygulamaların kaldırılması için kullanılan yöntemin burada işe yaramayacağının bilinmesi gerekiyor. Çünkü uygulamanın ne simgesi, ne de uygulama listesinde adını görmek mümkün. Dolayısıyla görmediğiniz bir yazılımı, klasik yöntemle silmek mümkün değildir.

Telefonda casus yazılım temizleme için kullanılacak en etkili yöntem, hard reset olarak bilinen işlemdir. Bu işlem ile telefonunuza format atmış olursunuz. Böylece telefonunuzda casus yazılım var ise temizlenir. Ancak bahsedilen işlem ile telefondaki bütün uygulamalar ve veriler de silinir. Bunların tamamını baştan kurmanız gerekir.

Telefon takip programı nasıl anlaşılır sorusuna ilişkin genel detaylar bu şekildedir. Telefonunuzu üçüncü kişilere vermeyerek, bu yazılımlardan etkili olarak korunabilirsiniz. Unutmayın, casus yazılım kurulumu sadece fiziki olarak yapılıyor.

Related Posts
Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *

123